Podobně jako u problémů s játry nebo ledvinami, příznaky se dlouhou dobu navenek příliš neobjevují, aby pak zákeřná nemoc udeřila v plné síle. Takzvaný syndrom karpálního tunelu (obvykle říkám, že někdo má karpální tunel) často končí poměrně bolestivou operací, dlouhodobější pracovní neschopností, velkým diskomfortem, kdy se obvykle o nemocného musí starat jeho blízcí. Nejčastěji se objevuje u žen nad padesát let věku (už jen proto, že ženská ruka je obecně drobnější), ale samozřejmě se nevyhýbá ani mladším ročníkům. Spojuje se často s kancelářskými profesemi, důvodem je nejen časté držení počítačové myši, nesprávné sezení nebo sedavý životní styl…
Masáže uleví od bolesti, důležitá je také fixace zápěstí
Přetížené zápěstí a šlachy – ať už od klavíru, počítače nebo sbíječky – umí pořádně zabolet. Karpální tunel je nad zápěstím, propojuje tuto oblast s předloktím, a právě kvůli němu jsme schopní se tak perfektně ohýbat. Sdružuje nervy, žíly a šlachy, které odvádějí skvělou práci, ale při některých povoláních je bohužel nutné počítat s tím, že se jednou ozvou. Začíná to jen lehčím brněním v rukou. Protože v ČR trpí syndromem karpálního tunelu více než třicet tisíc lidí a počty rapidně narůstají, není radno brát podobné potíže na lehkou váhu. Čím dalším se ještě projevuje bobtnající problém?
- Brní, mravenčí a pálí – konkrétně ve třech prstech – palec, ukazováček a také prostředníček.
- Otok zápěstí nebo prstů. V případě prstů nemusí být příliš vidět, ale pocitově je nepříjemný.
- Ztuhlost. Ruku musíte po ránu „rozhýbat“, protože máte pocit, že jinak neudržíte ani pero.
Bolesti jsou nejčastější během klidové fáze, tedy nedostaví se v době, kdy datlujete do klávesnice v pracovní době. Někdy se dokonce s prudší bolestí probudíte během nočních hodin. Je pravda, že mohou tyto symptomy po čase ustoupit, to ale neznamená, že problém zmizel, až příliš utlačovaný nerv tu bude i nadále. Bolesti mohou vystřelovat až k ramennímu kloubu nebo dokonce až k hlavě, což je mimořádně nepříjemné.
Prevencí mohou být i velmi důkladné masáže
Znáte základní cviky pro protažení paží, zápěstí a ramen? Nezapomínejte ani na krční svalstvo, v práci si každou hodinu vyhraďte pár okamžiků právě na tohle. Při kancelářské práci musí být ploska nohou na pevné zemi, přizpůsobte si opěradlo židle své reálné fyzické výšce, v tomto směru není důvod k nějakým kompromisům. Ve stravě alespoň částečně omezte sůl, neboť právě ta pomáhá ke vzniku otoků. A dostatečný příjem vitamínu B6, jenž má vliv na záněty v oblasti nervů, by měl být také samozřejmostí.
Můžete ale zkusit i masáže, a to neplatí jen pro oblast krční páteře, byť i tam bychom mohli hledat jednu z příčin problémů spojených se syndromem karpálního tunelu. Jóga rozhodně pomůže také, dobré výsledky má i reflexní terapie. Ale s kvalitně provedenou masáží se dostanete ještě dál. Komplexní prevence může přinést zajímavé výsledky už v řádu měsíců, je tedy vhodné začít co nejdříve. I když je pro západní medicínu běžné konzervativní i operativní/chirurgické odstranění syndromu, v obou případech by byla léčba zdlouhavá a nepříjemná. Je lepší řešit problémy už v zárodku.
K čemu pomůže masáž zaměřující se na karpální tunel?
Chladivé obklady, klidový režim, tejpování, protahování svalů. Jistě, i tohle pomůže, ale s pravidelnou masáží nepochybně zvýšíte pravděpodobnost finálního úspěchu. Masáž rukou (ano, nejen záda a krk se totiž dají příjemně namasírovat!) je velmi příjemná a nabídne prakticky až sedativní účinky. Všeobjímající teplo, prostředí, ve kterém se budete cítit jako doma, ale také šikovné ruce masérů. Ono totiž nejde jen o prokrvení kůže a chvilkový příjemný pocit, ale také rychlejší cirkulaci v lymfatických cestách, lepšímu prokrvení žil a důležitých orgánů. Svalům se bude po masážích také fungovat o mnoho lépe, a to ještě nepočítáme psychickou vzpruhu, protože masáž v principu povzbudí a uklidní snad každého – i pověstné nerváky. Zkusíte to také?