Jak předcházet bolestem zad? Příčinou bolestí zad často bývají naše špatné návyky, které denně nevědomky opakujeme. Prvním varováním a známkou, že něco děláme špatně, bývají bolesti svalů. Pokud příčinu těchto bolestí neřešíme, může dojít k poškození páteře.
Proč nás bolí záda? Jedním z nejčastějších důvodů, proč nás bolí záda, je špatné držení těla, kdy dochází k přetěžování některé svalové skupiny, což následně způsobuje bolest.
Jaké jsou nejčastější chyby, které vedou k bolestem zad?
(nebo Co nejčastěji způsobuje bolesti zad?)
Sedavé zaměstnání
Naše tělo není uzpůsobeno k dlouhodobému sezení. Kromě zvýšené zátěže na páteř i svaly je při delší nečinnosti narušen také oběhový systém, trávení a dýchání, což způsobuje další zdravotní problémy.
Sedavé zaměstnání, především sedíme-li na nevhodné židli nebo se hrbíme, oslabuje zádové svaly a výrazně přispívá k bolestem zad a problémům s páteří. Důvodem je, že během sezení je na páteř vyvíjen mnohem vyšší tlak, než když stojíme nebo chodíme.
Pracovní podmínky však mnohdy bývají nevyhovující, což se odráží na našem zdraví. Základem při sedavém zaměstnání by měla být ergonomická, výškově nastavitelná židle, jejíž opěradlo bude podpírat bederní páteř.
Ruce i nohy by během sezení měly zaujímat pravý úhel a krk a hlava by měly být v rovině se zády. Nohy bychom měli mít rozkročené na šířku pánve a chodidla před nebo pod koleny. Nezapomínejme ani na správné dýchání!
Při delším sezení jsou důležité přestávky, během kterých se projdeme nebo si krátce zacvičíme a protáhneme tělo.
Mezi ohrožené skupiny nepatří pouze administrativní pracovníci, ale také studenti, kteří na židli u počítače tráví čas nejen studiem, ale také hraním her. Důležité je také správné nastavení monitoru počítače, který by měl být v úrovni očí, a umístění klávesnice.
Co může způsobit dlouhodobé sezení?
- bolesti šíje
- bolesti zad
- bolesti hlavy
- migrény
- zkrácení šikmých břišních svalů
- smrštění hlubokých zádových svalů
- snížení tvorby lipázy (enzym pomáhající při spalování tuku) až o 94%
- snížení hustoty kostní dřeně
- zúžení průměru cév
- křečové žíly
- zvýšení cholesterolu
- zvýšení krevního tlaku
- zvýšení hladiny krevního cukru
- vyšší riziko vzniku cukrovky
- vyšší riziko vzniku hemoroidů
- vyšší riziko vzniku hemoroidů
- vyšší riziko trombózy
- oteklé kotníky
- vyšší riziko nádoru prsu
- vznik celulitidy
Chyby, které při sezení děláme
Hrbíme se
Pokud se při sezení hrbíme, dochází nejen k oslabování mezilopatkových svalů a ke zkracování prsních svalů, ale také ke stlačení vnitřních orgánů. Kvůli většímu tlaku na plíce se nám hůř dýchá a nedochází tedy k dostatečnému okysličování krve. Hrbení se může být příčinou bolestí hlavy, ramen, páteře, migrén, vysokého krevního tlaku, zhoršeného vidění, tenisového lokte, hučení v uších, chrápání, křečí v sanici nebo problémů s pohyblivostí jazyka.
Opíráme se o loket a nakláníme se do strany
Opíráme-li se o loket, přetěžujeme ho, záda se nahrbí, tělo se nachýlí na jednu stranu a stejným směrem je tlačena páteř. Následkem může být ztuhlá krční páteř, skolióza nebo výhřez meziobratlového disku.
Noha přes nohu
Během sezení s překříženýma nohama dochází k zatěžování jedné části těla a svalovým dysbalancím, které se mohou projevovat bolestmi zad.
Máme špatnou bederní podporu
Pokud si pořídíme špatnou velikost bederní opěrky, je pánev tlačena dopředu. Hrozí nám nejen bolesti v bederní oblasti, protože bedra jsou v nesprávné poloze, ale také močové a gynekologické problémy.
Málo pohybu
Nedostatek pohybu se může bolestivě odrazit na našem zdraví. Pokud máme málo pohybu, tuhnou a oslabují zádové svaly, což může vést až k chronickým bolestem krční páteře a zad. Proto je důležitý pravidelný pohyb a zpevňování břišních svalů a svalů kolem páteře, díky kterým budeme mít lepší držení těla a páteř budeme méně namáhat.
Psychická nepohoda bolestem zad také nepomůže
Náš psychický stav se odráží i na našem těle. Smutek, stres, úzkosti, deprese a ostatní negativní emoce se projeví ztuhnutím svalů kolem krku a páteře. Bolesti poté mohou přecházet i do paží a velmi vám znepříjemnit život. Proto se, jakmile jste delší dobu pod tlakem, zaměřte na duševní hygienu, zpomalte, udělejte si něčím radost a vyčleňte si každý den chvíli pro sebe, odpočívejte a relaxujte.
Nerovnoměrné zatížená ramena
Ať už na rameni pravidelně nosíme těžší kabelku, nákupní tašku, tašku se sportovním vybavením, školní brašnu nebo notebook, dochází k nerovnoměrnému zatížení ramen a následně k nerovnováze celého těla, což vede k vychýlení páteře. Kromě bolestí zad může za čas dojít k nepravidelné deformaci meziobratlové ploténky a k jejímu výhřezu.
Zvedání těžkých břemen
Při zvedání těžkých břemen, která jsou nad naše síly nebo při jejich zvedání špatným způsobem, si můžeme snadno a rychle natáhnout, zablokovat nebo jinak poškodit záda. Těžké věci zásadně nezvedáme z předklonu, ale snažíme se tíhu břemene přenést na nohy – předmět zvedáme z podřepu, přičemž záda zůstávají rovná.
Nevhodná matrace
Ne všichni spíme na vhodné matraci, která našim zádům poskytuje potřebný komfort. Pokud se budíte unavení a rozlámaní, investujte do kvalitní matrace, s jejímž výběrem vám pomohou odborníci.
Špatné vstávání z postele
Kromě kvalitní matrace, je důležitý také způsob, jakým z postele vstáváte. Neměli byste vstávat prudce nebo krkolomně, ale přetočit se na bok, spustit nohy z postele, zapřít se o předloktí, posadit se a až poté z postele vstát.
Stále s telefonem v ruce
Pokud se často díváme do mobilního telefonu, máme hlavu dlouho nakloněnou dolů a hrbíme záda, čímž nadmíru zatěžujeme krční páteř. Bolí nás potom nejenom krční páteř, ale bolest může vystřelovat i do hlavy a oblasti ramen.
Nevhodná obuv
Pro krásu jsme často ochotni vydržet i nějaké to nepohodlí. Příliš vysoké podpatky nebo naopak nízké mokasíny, sandále či baleríny, ať už se nám v nich chodí dobře nebo ne, nejsou pro naše záda dobrou volbou. Při dlouhodobém nošení nevhodné obuvi měníme těžiště trupu, máme špatné držení těla, namáháme páteř a přetěžujeme určité části nohou.
Kila navíc
Jakmile máme nadváhu, nedaří se nám držet tělo ve správné poloze – příliš se prohýbáme v oblasti beder, což následně v této oblasti působí bolest. Kila navíc zatěžují nejen naše záda, ale celý organismus.
Léčíme se sami
Pokud z různých důvodů odmítáme navštívit odborníky, kteří by nám s bolestmi zad pomohli a snažíme se na základě námi stanovené diagnózy o samoléčbu, s největší pravděpodobností si spíše uškodíme. Pokud se součástí našeho každodenního života stal prášek proti bolesti (jímž neléčíte příčinu, ale pouze tlumíte následek), neváhejte a co nejdříve navštivte odborníka, který s vámi váš zdravotní stav zkonzultuje a doporučí následný postup léčby.
Jak jste na tom vy? Pomohl vám náš článek jak předcházet bolestem zad?
V dalším článku se podíváme na to, jak se připravit na masáž.